Przeglądasz:

Home Comenius

Comenius

Comenius jest programem adresowanym do nauczycieli i uczniów . Obejmuje wszystkie kraje Unii Europejskiej , Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Turcję . Głównym jego celem jest zapoznanie młodych ludzi z kulturą innych narodów poprzez osobiste kontakty i spotkania.

Comenius w Gimnazjum nr 42

Po zaakceptowaniu projektu nasza szkoła dostała się do programu Comenius i brała w nim udział w latach 2009-2010 .
Szkołami partnerskimi były : gimnazjum w Fertőd na Węgrzech i gimnazjum w Köln w Niemczech . Uczniowie zapoznali się na początku poprzez Internet (na platformie e-twinning) , a nauczyciele spotkali się po raz pierwszy w Kolonii, gdzie omówili plan wspólnych działań . Koordynatorem szkoły polskiej była pani Krystyna Wilkus , nauczycielka języka niemieckiego .
W pierwszym roku trwania projektu odbyliśmy podróż do Niemiec (marzec) i na Węgry (maj) , a w następnym gościliśmy w Poznaniu uczniów , nauczycieli i dyrektorów z wszystkich krajów partnerskich .
Udział w projekcie pozwolił uczniom poznać inne kraje i ich kulturę , nawiązać przyjaźnie trwające do dziś i poszerzyć umiejętności z języków obcych oraz przedmiotów , których dotyczyły wybrane przez nas i opracowywane w grupach międzynarodowych tematy ( biologia , geografia, historia, muzyka).

Nasze wrażenia

Marta:

Na Węgrzech spodobały mi się piękne krajobrazy w okolicach Jeziora Nezyderskiego, park narodowy z milionami ptaków, pałac, w którym mieściła się szkoła. Mile wspominam pobyt na pływalni ze źródłami termalnymi. Największe zaskoczenie kulturowe?... Keczup podawany do wszystkich dań i wszechobecny na każdym stole.

Partycja:

Uczestniczyłam w przyjęciu gości Comeniusa w Poznaniu. Nasze miasto z trwającym właśnie Jarmarkiem Świętojańskim prezentowało się pięknie i zrobiło na wszystkich duże wrażenie. Najbardziej udana była wycieczka do Torunia połączona ze zwiedzaniem Biskupina. Zaskoczenie kulturowe?... Reakcja Niemców i Węgrów na kapcie ochronne w muzeum na Zamku Kórnickim… .

Niezapomniani koledzy z Węgier (pozdrowienia dla Marcela i Balinta)! Nadal mam kontakt z Niemkami i niedawno gościłam u siebie Valentinę i Lisę. Cieszę się na rewizytę w Kolonii!

Nasz projekt został bardzo wysoko oceniony i nagrodzony Międzynarodową Odznaką Jakości e-twinning.

ZAPRASZAMY DO GALERII GDZIE ZNAJDĄ PAŃSTWO ZDJĘCIA Z REALIZACJI PROJEKTU

Zespół Szkół Gimnazjalno-Zawodowych nr 42